Bir süre önce müşterilerden birinden ilginç bir hata gelmişti. Müşterinin sistemi çok kompleks olduğundan (DAMO/POP3/IMAP/iNotes/Notes Client opsiyonlarından tamamını kullanıyorlar) problemi çözmek biraz vaktimi almıştı.

Problem, bazı mesajlarda Türkçe isimli çalışanların gönderen alanında Türkçe karakterler bozulması olarak geldi. Yani benim attığım mesajlarda:

From: Serdar Başeğmez


yerine

From: Serdar Ba?e?mez


gibi bir görüntü oluşuyordu.


Biraz daha karıştırınca sorunun konu alanında da tekrarlandığını ama her zaman olmadığını gördük. Biraz daha fazla karıştırınca sorunu tekrar etmeyi başardık. Mesajın 'header' kısmında (From, To, CC, BCC, Subject, vs.) Türkçe karakter varsa fakat 'body' kısmında yoksa Türkçe karakterler bozuluyordu. Giden mesajın header alanlarının sunucuda router görevi tarafından değiştirildiğini farkettik. Örneğin normalde;

Subject: =?windows-1254?Q?Denemeþþþþþ?=


olarak kodlanması gereken konu satırı (encoding tipi ve sonrasında ş harfi yerine geçen 'þ' kodu) bozulan mesajlarda şöyle bir satır oluşuyor:

Subject: =?windows-1252?Q?Deneme=3F=3F=3F?=


Windows-1254 Türkçe kodlama, 1252 ise ingilizce kodlamayı temsil ediyor. Bu yüzden de mesaj bozuk görünüyor. Uzun çabalardan sonra sorunun nereden kaynaklandığını bulmuştuk. Disclaimer ekleme seçeneğini konfigürasyon dokümanında iptal ettiğimizde sorun düzeldi.

O gün için problemi müşterinin karmaşık yapıdaki ortamına bağlamıştım. Fakat bugün problemi ben de yaşayınca buraya yazmak istedim.

Disclaimer ekleme iki şekilde gerçekleşebilir: Server üzerinde ya da client üzerinde. Dolayısıyla konfigürasyon dokümanında bu seçeneği kaldırarak disclaimer seçeneğini iptal etmiş olmuyorsunuz. Yine mail policy üzerinden "Notes Client can add disclaimers" seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu şekilde Lotus Notes, mesajı gönderirken disclaimer'ı mesajın altına ekleyecektir.

Sorunu 8.5, 8.5.1.x versiyonlarında tekrarlayabildim. Başka versiyonlarda aynı problemi yaşarsanız yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Serdar Basegmez   |   Nisan 2 2010 05:07:35 PM   |    Bug  Lotus Domino  Lotus Notes  Problem Çözme  R8.5  R8.5.1  Sistem Yönetimi  Türkçe Problemi    |  
  |   Sonraki   |   Önceki

Comments (3)

Gravatar Image
There is fix offered by IBM    http.//itlab.de    04/06/2010 5:39:54 PM

Serdar,

they referenced SPR TPON7RBDY4. In case of 8.5.1fp1 development created a new fix for me.

Hope that helps...

Gravatar Image
Serdar Basegmez    http://www.developi.com    04/04/2010 12:20:11 PM

Peter,

Thank you... I didn't have time to open PMR yet. I will now :)

Do you have any SPR number on this?

Gravatar Image
There is fix offered by IBM    http//itlab.de    04/03/2010 10:18:14 PM

Serdar,

I am sorry to not understand most of your words, but the problem is very familiar to me, too. if it still exists, please open a PMR at IBM, they will provide you with a fix for your particular Domino version compiled.

ich verstehe zwar kein Wort Türkisch, doch kenne ich das Schlüsselproblem für deutsche Server nur zu gut (ich vermute den gleichen Hintergrund). Meine Empfehlung ist ein PMR bei IBM zu eröffnen. Dort ist das Problem bekannt und wird mit einem Fix für die spezifische Domino-Version zuverlässig behoben.

Greetings from the south of Germany,

Peter Meuser