Bunu işaretlemiş ve unutmuşum... Ama önemli. Yazının kendisi değil sadece; ne kadar eleştirel baktığımız hakkında da bir şeyler gösteriyor...

Geçen hafta, Stuart McIntyre blog'unda IBM'e ait bir makaleden bahsediyor. Stuart da belirtmiş, makalenin tarihi 9 Kasım. Kaçırmamız ayıp olmuş...

The IBM solution for RADD (Rapid Application Development and Deployment)

Based on many years of application development for collaborative and business logic applications, IBM offers best-in-class tools, experience and strategies to help companies obtain nearimmediate gains and ROI for custom business solutions.

The open standards-based IBM Lotus Domino platform features XPages technology, which provides one programming model for developers to build applications for desktop, browser and mobile experiences. This comprehensive platform integrates secure and semistructured data storage, applicationlevel security, robust user directories and built-in messaging services that support human-facing workflow.

The IBM Lotus Domino Designer tool facilitates an iterative development process in which business requirements can be quickly prototyped, tuned and deployed to provide a compelling Web 2.0 experience. The graphical drag-and-drop, Eclipse-based environment allows developers to rapidly build web, Lotus Notes and Lotus Domino applications. The tool includes XPages technology, which is built on JavaServer Faces (JSF). XPages technology provides a layer of abstraction on JSF, allowing developers to build online or disconnected applications using HTML, CSS and JavaScript skills, along with a set of modern web controls, Dojo and built-in Ajax services.

Developers use the Lotus Domino platform to support industry-specifc development objectives with built-in, customizable frameworks and templates. And they can build an application once, launch it on practically any deployment model—including the cloud—and make it accessible through the web, mobile devices and rich clients.


Türkçe özetlemek gerekirse, makale, IBM'in hızlı uygulama geliştirme platformu çözümü olarak Lotus Domino'dan bahsediyor. XPages teknolojisinden, bütünsel yaklaşımından ve güvenliğinden örnekler veriliyor (umarım bizim IBM de bunu çevirir yakında)...

Benim, 2010 yılında gördüğüm en popüler tartışma, IBM'in 'Domino iyi bir uygulama geliştirme platformudur' fikrine olan stratejik yaklaşımıyla ilgili. Kişisel görüşüm, IBM'in kendi ürününü 'öldürmeye çalışmakla' suçlanmasının aptalca göründüğü yönünde. IBM'in hataları olduğunu düşünüyorum ve çok yakın zamanda bu konudaki kişisel eleştirilerimi yüzyüze iken yaptım. Ama IBM'den bir yönetici çıkıp da 'Siz iş ortağı olarak ne yaptınız bu konuda' diye sorduğunda bunun aslında anahtar soru olduğunu düşündüm. Evet, bazen bizler de bütünü görmeyi bırakıyor ve sızlanmaktan başka bir şey yapmıyoruz.

Bu makale bir şeyi değiştirmiyor. Sonu olmayan tartışma devam edecek. IBM de değişmeyecek bu arada. Halen XPages'den vazgeçebilirler (Allah korusun) ya da bunu da Websphere'e bağlayacağız diyebilirler.

Ama kritik nokta şu: Makale bir sır değildi, tersine herkese açıktı. Bunu okuyan kaç iş ortağı bu makaleyi müşterileriyle paylaştı? Kaçı bloguna/şirket web sitesine koydu? Tamam, her duyuruyu okumuyoruz ama Stuart'ın blogu çok popüler bir blog. 'Hey Lotus! gene patladın' bloglarına sayfalarca yorum sıkıştıran ziyaretçiler ne yaptılar? Bu makaleyi 'atladılar' mı?

Önemli stratejik hamleler var ve bunları es geçmemek lazım. OpenNTF gibisi var mı? Hangi yazılım şirketi bu boyutta bir topluluk desteği sağlıyor? Greenhouse? IdeaJam? Kullanıcı Grupları? Kullanıcı grubunun kurucularından biriyim ve gördüm. IBM gerçekten önemli bir destek veriyor.

Bu makaleyi 'heyoo' diye karşılamıyorum. Ama tatminkar buldum. Devamının çekileceği konusunda da umutluyum.

Serdar Basegmez   |   Aralık 26 2010 06:30:27 PM   |    Blog  IBM  XPages    |  
  |   Sonraki   |   Önceki

Comments (0)