Biz pek hissetmedik ama IBM, Lotus Notes'un 8 versiyonunu çıkardıktan sonra belirgin şekilde farklı bir reklam/pazarlama stratejisi geliştirdi.

Sosyal Medya


IBM sosyal medya araçlarını bir süredir çok iyi kullanıyor. Partner'larını ve çalışanlarını Twitter, Friendfeed ve blog'lar konusunda teşvik ediyor. DeveloperWorks sitesini Lotus Connections uygulamasıyla tekrar oluşturarak uygulama geliştiricilerden oluşan ekosistemi arasında geniş bir sosyal ağ oluşturmaya çalışıyor. Benzer bir girişimi de PartnerWorld sitesinde iş ortakları için gerçekleştiriyor. Kullanıcı gruplarını teşvik ediyor ve çok üst düzeydeki yöneticilerinin İspanya, Türkiye, İzlanda gibi ülkelerdeki LCTY (Lotussphere Comes To You) organizasyonlarına katılımını sağlıyor. Örneğin Ed Brill 2008 yılında ülkemizi ziyaret etmişti.

Kampanyalar


Lotus Notes/Domino 8.5 versiyonunun çıkışıyla birlikte çok geniş bir coğrafyada başlatılan "Lotus Knows" kampanyası ülkemizde duyulmasa da oldukça ses getirmişti. Örneğin sürekli izlediğim IdeaJam sitesi bu kampanyayla başlatılan geniş katılımlı bir beyin fırtınası (brain storming) aktivitesinin sonucudur.

Reklamlar


"Lotus Knows" kampanyasının devamında başlayan reklam kampanyaları, Lotus yazılımlarının son kullanıcı gözündeki imajını düzeltmek, Lotus Symphony gibi ürünlerin algısını değiştirmek gibi amaçlar taşıyor. Örneğin Jet Reklamı bunlardan birisi.

Müşterilerimde karşılaştığım önemli bir sorun son kullanıcı direnci oluyor. Bu konuda Outlook'un son kullanıcı gözündeki algısal üstünlüğü bir çok zaman uygulamalara önemli bir direnç yaratıyor.  Toplam sahip olma maliyetinin düşürülmesi son kullanıcı direncine çoğu zaman yenik düşüyor.

Bu strateji değişikliğinin Türkiye'den de geçmesi dileğiyle...
Serdar Basegmez   |   Şubat 2 2010 03:14:17 PM   |    IBM  Reklam    |  
  |   Sonraki   |   Önceki

Comments (1)

Gravatar Image
Serdar Basegmez    http://www.developi.com    02/14/2010 2:11:52 PM

Fantastik bir IBM Reklamı :)