Image:iPad Çıktı: Steve Jobs’un Yeni Mucizesi mi?

Apple ve dolayısıyla Steve Jobs'un uzun zamandır merakla beklenen ürünü geçen ay açıklanmıştı. iPad, beklentileri karşılamaktan epey uzak kaldı. iPod'un bir tık yukarısında bir tablet pc...

Piyasanın beklentisi bu değildi. Zaten lansman sonrası Apple'ın hisse senetlerinin bir miktar düşmesi pazar reaksiyonunu iyi özetledi.
Image:iPad Çıktı: Steve Jobs’un Yeni Mucizesi mi?

Steve Jobs, innovasyonun Amerikan teknoloji kültüründeki karşılığıdır. Bugüne kadar el attığı her üründe, finansal başarı olsa da olmasa da, devrimsel ürünler ortaya koymuştur. Bunların bazıları Apple Lisa gibi ticari felaketle sonuçlanmış, bazıları da iPhone gibi pazarın seyrini değiştirmiştir. Hayalperest doğası, inatçı tavırları ve gerçeküstü yaklaşımları bir dönem Apple'dan uzaklaştırılmasına bile neden olmuştu. Apple'dan ayrı geçirdiği zamanlarda da boş durmamış ve Pixar, NeXT gibi projelere imza atmıştı. Huyu hiç değişmemişti. Örneğin NeXT'in üretiminde laser destekli özel bir plastik üretim metodu bulunması için önemli bir ar-ge yatırımı yapmış ve benzerlerinden farklı olarak 'küp' şeklinde bir tasarım ortaya koymuştu. Ürün finansal olarak başarısız olmasına rağmen zamanının çok ötesindeydi. Pixar'la yaptığı Toy Story ise bugün Avatar'a kadar gelen sinema devriminin önemli bir atlama taşı olmuştur.

Öte yandan yokluğunda Apple o kadar sıradan bir şirket olmuştu ki, geri çağırıldı ve gemisini tekrar kurtarma görevini başarıyla yürüttü. iMac, iPod, iPhone derken sektörün temellerini sarsma konusunda çok önemli adımlar attı ikinci Apple döneminde.

Uzun zamandır kanserle mücadele eden Jobs, "en önemli icadı"nın tüyolarını verdiğinde tüm dünyayı büyük bir heyecan kaplamıştı. Beklenti, iPhone'dan sonra o kadar yükselmişti ki, Apple bir UFO ürettiklerini söylese kimse şaşırmayacaktı.

Ama iPad hiç de beklenen bir ürün değildi. iPhone'dan biraz daha gelişmiş, büyük ekranlı bir tablet PC çıkmıştı ortaya. Duyurulduğu gün twitter'ın iki numaralı trend başlığı (iPad'in kadın pedlerine olan isim benzerliğiyle dalga geçilerek) iTampon olmuştu. Rakipler derin bir rahatlama yaşadıktan sonra dalga geçen açıklamalar başladı. Reklamlarında flash destekli sayfa görüntülerine yer verilmesi fakat işletim sisteminin flash desteği sunmaması gibi önemli hatalar da yapıldıkça herkesin ekmeğine yağ sürülmüş oldu. Bu konuda yahoyt.com'da bir çok haber bulabilirsiniz.

Bir espriyi de IBM'den Ülkü paylaştı benimle. İzleyen resimler Financial Times'ın Almanca baskısından. iPad'den sonra ikinci dalga yeni ürünlerin geleceğini müjdeleyen yazının linki burada.

Image:iPad Çıktı: Steve Jobs’un Yeni Mucizesi mi?
Image:iPad Çıktı: Steve Jobs’un Yeni Mucizesi mi?Image:iPad Çıktı: Steve Jobs’un Yeni Mucizesi mi?
Image:iPad Çıktı: Steve Jobs’un Yeni Mucizesi mi?
Image:iPad Çıktı: Steve Jobs’un Yeni Mucizesi mi?


Bett: Yatak, Floss: Sal demek. Gernordwand ise Alp'lerin dikliği dolayısıyla tırmanması en zor altı noktasından birisiymiş. Çeviri desteğinden ötürü Sinan'a teşekkürler.
Serdar Basegmez   |   Şubat 12 2010 03:48:50 PM   |    Apple  Yeni Ürünler  Konu Dışı    |  
  |   Sonraki   |   Önceki

Comments (1)

Gravatar Image
Atillâ Öztürk    http://www.ergen-sistem.com    05/13/2010 2:51:09 PM

Steve Job's bir dahi gibi:

Özellikle eski teknolojileri yeni kılıfa sokuk süper ürün satıyor.

Walkman'in ardından gelen RIO, COWON, iRiver mp3 çalarları baz alıp, sade ve şık bir dizayna sokup iPod dalgasını yarattı.

Onunla beraberinde iTunes müzik satışı başlattı ve ABD'de yıllarca yok sattı.

Küçültülmüş "Spin-Offl"arını iPod-NANO olarak satıyor.

Palm PDA Smartphone hareketini iPhone ile devam ettirdi. Ve yine ABD'de yok sattı.

Şimdi 2000'lerin başında ve özellikle BeIA bilgisayar sisteminle yürütülen Internet Appliance'ları, Web Tabletleri bugün iPad olarak satmaya başladı.

Onun küçültülmüş "Spin-Off"u da zaten bugün mevcut, hem de Telefon bile edbiliyor :)

Kısacası: Apple, bilgisayar üreticisinden bambaşka işler ile kat kat fazla para kazanıyor.

Bilgisayar demişken: OS X; FreeBSD Unix altyapısınla çalışan ve 'üstüne' şık bir Kullanıcı Arabirimi yerleştirildiğini bilmem biliyormuydunuz? Her neyse.

Dikkat edin:

2000'lerin başında gerçekleşen ve Apple'in son gerçek yenilim saymamız gereken iMac'ten sonra Apple hiç bir zaman bir yenilik yaratmamıştır!

Saadece bu yüzden Steve Jobs bir dahidir. Başkaların 'heyecansız' üretilen ürünlerine 'heyecan' katarak, estetik katarak sunan biri.

Ama bu icat etmek değildir tabii.