Ocak 20 2010 Çarşamba

David Allen ve Getting Things Done...

GTD (Getting Things Done), müşterilerimden birinde gördüğüm enteresan bir kişisel zaman yönetimi yöntemi.

Kavramsal olarak To-do gibi araçların kullanımına dayalı bir yöntemler bütünü. Tutarlı bir şekilde kullanıldığında kişisel işlerin takip edilmesini kolaylaştıran bu metodoloji olduğu söyleniyor. E-mail'larınızı nasıl takip edeceğinizden telefon görüşmelerini kayıt altına almaya, günlük iş planınızı nasıl yapacağınızdan değişik platformlarda (Outlook, Lotus...) hangi konfigürasyonları kullanacağınıza kadar bir dizi öneri sunuyor David Allen:

Piloting a productivity seminar for a thousand managers at Lockheed in 1983, David has continued to test and refine the techniques and principles we now know as GTD - a powerful method to manage commitments, information, and communication. This pioneering and proven system is the result of those twenty plus years of David's consulting, private coaching and organizational programs with over a half million people internationally. GTD has well earned its recognition as the gold standard in personal management and productivity for many of the world's best and brightest people and companies.


Yöntemlerin anlatıldığı makaleler düşük bir ücretle satılmakla birlikte David Allen konuyla ilgili önemli şirketlerde seminerler düzenliyor, üst düzey yöneticilere kişisel danışmanlık veriyor.

İlk etapta onlarca benzer örneği gibi para tuzağı gibi gelmişti GTD bana. Fakat kullananlardan gelen referanslar oldukça iyi.

David Allen, şirketinde Lotus Notes kullanıyor olunca GTD de bizim radarımıza girmiş oldu. Örneğin Alan Lepofsky, bir blogunda bu yöntemi övüyor ve başka kullanıcılardan referanslar veriyor.

GTD'nin bir Wikipedia sayfası, Twitter hesabı, Facebook sayfası ve podcast'i bulunuyor.
Serdar Basegmez   |   Ocak 20 2010 01:28:26 PM   |    Lotus Notes  PIM    |  
  |   Sonraki   |   Önceki

Comments (0)