Ray Ozzie, bizlerle http://ozzie.net adresinde tekrar buluşacak.

Yazılım endüstrisinin en önemli beyinlerinden birisi olan Ray Ozzie, ayrıca Lotus Notes'un da (eski adıyla Iris Notes) kurucularından birisidir. Ozzie, 8 yıllık Groove Networks deneyiminin ardından 2005'te bu şirketi satın alan Microsoft'un CSA (Chief Software Architect) pozisyonunda görevini sürdürüyor.

Serdar Basegmez   |   Ekim 15 2010 02:12:00 PM   |    Blog    |  
  |   Sonraki   |   Önceki

Comments (4)

Gravatar Image
Serdar Basegmez    http://www.developi.com    10/20/2010 4:17:01 PM

İlk söylediğin daha muhtemeldir. IBM'den neden ayrıldığı hakkında net açıklama yapmasa da Lotus - IBM geçişinin hiç kolay olmadığı bilinen bir gerçek.

Şimdiki IBM'e baktıktan sonra { Link } adresini incelersen Lotus'un IBM öncesi nasıl bir kurumsal kültüre sahip olduğu anlaşılıyor.

IBM Redux kitabı 1994 civarındaki IBM'i anlatır. Bu kitapta satınalma sürecinin zorlukları IBM'cilerin ağzından anlatılıyor. O dönem Java'nın ve Sybase'in satın alınamaması da benzer bir hikayeye sahip. Ray Ozzie, çok büyük bir rahatlığı bırakıp 'lacivert takım elbise'yi icat eden şirkete geçmişti.

Microsoft bu kadar sert yapı olmasa da Ray Ozzie gibi hızlı innovasyon adamını elde tutmak çok kolay bir şey değil. 5 yılda Groove'un pazara doğru düzgün sunulamamış olması bunun önemli bir kanıtı. Oysa Groove, bugün karşılaştığımız bir çok problemi 10 yıldan uzun bir süre önce çözmüştü...

Bak bu da bir blog konusu :)

Bu kitabı merak edenler benden ödünç alabilir. IBM'i ve Amerika'da corporate olmanın nasıl bir şey olduğunu anlamak için güzel bir kitap. Ne yazık ki Türkçe'si yok...

Gravatar Image
Selcuk    http://www.yapitasi.com/    10/20/2010 11:37:28 AM

Ray Ozzie, Microsoft'ta çalıştığı sürece kafasındakileri uygulamakta kendi şirketi (bkz. Iris, bkz. Groove) kadar rahat olamayacağını biraz geç anladı galiba.

Veya artık emeklilik zamanı geldiğini hissetmiş de olabilir :)

Gravatar Image
Serdar Basegmez    http://www.developi.com    10/19/2010 1:52:48 PM

Olabilir :)

Birisi diğerine large geldi ama hangisi bilmiyoruz...

Gravatar Image
Selcuk    http://www.yapitasi.com/    10/19/2010 11:38:24 AM

Ray Ozzie CSA görevinden ayrılma kararı aldığından olabilir mi:

{ Link }